Grecja




Mykonos
Korfu
Santorini










Monastyr Prophet Elias




Znajduje się w południowo-wschodniej części Santorini, na szczycie góry Profitis Ilias, 3 km od wioski Pyrgos, która jest najwyższą osadą na wyspie. Ze szczytu góry Prophet Elias, mierzącej ok. 567 m n.p.m., rozciąga się imponujący widok na całą wyspę. To tutaj w 1711 r. dwóch mnichów – Joachim i Gabriel – założyli Klasztor Proroka Eliasza. List założycielski zezwalający na „zbudowanie klasztoru dla mężczyzn, aby pracować dla Boga” został podpisany przez biskupa Thiry – Zachariasa Gyzisa w dniu 6 marca
1711 roku.
Monastyr Prophet Elias, znajduje się w południowo-wschodniej części Santorini, na szczycie góry Profitis Ilias, 3 km od wioski Pyrgos, która jest najwyższą osadą na wyspie. Ze szczytu góry Prophet Elias, mierzącej ok. 567 m n.p.m., rozciąga się imponujący widok na całą wyspę. To tutaj w 1711 r. dwóch mnichów – Joachim i Gabriel – założyli Klasztor Proroka Eliasza. List założycielski zezwalający na „zbudowanie klasztoru dla mężczyzn, aby pracować dla Boga” został podpisany przez biskupa Thiry – Zachariasa Gyzisa w dniu 6 marca 1711 roku.

Źródło: Monastyr Profitis Ilias na najwyższym szczycie Santorini | Santorini - santorini-more.pl







Neo Kameni


To wyspa leżąca w środku kaldery, na której znajduje się wciąż czynny wulkan. Razem z wulkanami: Methana, Milos, Kolumbo i Nisiros należy on do grupy wulkanów morza egejskiego.

Ostatnią niewielką aktywność wulkanu można było obserwować w 1950 roku. Nea Kameni jest cały czas monitorowana przez sejsmologów.

Trasa na Nea Kameni jest wyznaczona wokół niewielkiego krateru i po drodze mija się kilka otworów, z których wydobywają się opary siarkowe. Spacerując po wyspie, można podziwiać piękną panoramę na Santorini i całą kalderę.


 


Palea Kameni


Wyspa Palea Kameni jest nieco schowana za Nea Kameni i sporo od niej mniejsza.Turystów przyciągają głównie gorące źródła znajdujące się wokół jej brzegów. Woda w źródłach ma właściwości lecznicze, gdyż zawiera spore ilości żelaza, manganu, siarki i wielu minerałów. W zależności od tego, które pierwiastki w danym źródle przeważają woda ma pomarańczowo-żółty lub brązowo-czerwony kolor.
Wokół źródeł unosi się też specyficzny zapach siarki, co nie każdemu musi odpowiadać. Warto pamiętać, że skóra i stroje kąpielowe mogą przybrać kolor wody, zwłaszcza jeśli natrzecie się tamtejszym „błotkiem”. Dobrze więc dość szybko po kąpieli wziąć prysznic na pokładzie, jednak jasne stroje nie zawsze odzyskują swą dawną barwę.